Omslagsbild

Dynamo Dresden

Förening

Dynamo Dresden

@dynamo-dresden · 0 följare Automatisk

kalender.se/dynamo-dresden

Nästa match

Dynamo Dresden vs 1. FC Heidenheim

2. Bundesliga · lör 29 aug. · 11:00

Säsong

2026

Dynamo Dresden vs 1. FC Heidenheim

lör 29 aug. · 2. Bundesliga

Voith-Arena

Dynamo Dresden vs VfL Bochum

lör 5 sep. · 2. Bundesliga

Rudolf-Harbig-Stadion

Dynamo Dresden vs Eintracht Braunschweig

lör 12 sep. · 2. Bundesliga

Eintracht-Stadion

Tabelläge

Placering
11
Poäng
3
Rad
1-0-1
Målskillnad
-2

Senaste formen

Resultat och trend

2. Bundesliga
V V F V F

Dynamo Dresden vs Westfalia Rhynern

sön 23 aug.

0 - 6
Slut

Dynamo Dresden vs SV Darmstadt 98

sön 16 aug.

1 - 0
Slut

Dynamo Dresden vs 1. FC Nürnberg

sön 9 aug.

3 - 0
Slut

Tabell runt laget

Närmaste konkurrenter

9

1. FC Heidenheim

2 matcher

-2
3 p
10

1. FC Magdeburg

2 matcher

-2
3 p
11

Dynamo Dresden

2 matcher

-2
3 p
12

Holstein Kiel

2 matcher

0
2 p
13

FC St. Pauli

2 matcher

0
2 p
Dynamo Dresden
Publikt årshjul

Dynamo Dresden 2026

Här visas publika aktiviteter, evenemang och viktiga datum för Dynamo Dresden under 2026 i ett visuellt årshjul.

33 publika händelser 0 följare 1 publika kalendrar Byggs automatiskt från publika kalendrar

Den här sidan visar organisationens publika översikt. För egna processer, kampanjer och intern planering använder ni arbetsytan för årshjul.

Öppna delbar vy

Publik överblick

Året i ett hjul

33händelser
Årshjul 2026Cirkulär kalendervy med månader, veckor och händelser för 20265-1112-1819-2526-12-89-1516-2223-12-89-1516-2223-2930-56-1213-1920-2627-34-1011-1718-2425-311-78-1415-2122-2829-56-1213-1920-2627-23-910-1617-2324-3031-67-1314-2021-2728-45-1112-1819-2526-12-89-1516-2223-2930-67-1314-2021-27JanuariFebruariMarsAprilMajJuniJuliAugustiSeptemberOktoberNovemberDecember2026Dynamo Dresden

Klicka på en aktivitet i hjulet för mer information och använd kategorierna för att filtrera vyn.

Kategorier

Kommande aktiviteter

  1. 1. FC Heidenheim vs Dynamo Dresden

    · Voith-Arena

    2. Bundesliga Regular Season - 3 Arena: Voith-Arena, Heidenheim

  2. Dynamo Dresden vs VfL Bochum

    · Rudolf-Harbig-Stadion

    2. Bundesliga Regular Season - 4 Arena: Rudolf-Harbig-Stadion, Dresden

  3. Eintracht Braunschweig vs Dynamo Dresden

    · Eintracht-Stadion

    2. Bundesliga Regular Season - 5 Arena: Eintracht-Stadion, Braunschweig

  4. Dynamo Dresden vs Hertha BSC

    · Rudolf-Harbig-Stadion

    2. Bundesliga Regular Season - 6 Arena: Rudolf-Harbig-Stadion, Dresden

  5. VfL Osnabrück vs Dynamo Dresden

    2. Bundesliga Regular Season - 7

  6. Dynamo Dresden vs 1. FC Magdeburg

    · Rudolf-Harbig-Stadion

    2. Bundesliga Regular Season - 8 Arena: Rudolf-Harbig-Stadion, Dresden

  7. Holstein Kiel vs Dynamo Dresden

    · Holstein-Stadion

    2. Bundesliga Regular Season - 9 Arena: Holstein-Stadion, Kiel

  8. Hannover 96 vs Dynamo Dresden

    · Heinz-von-Heiden-Arena

    2. Bundesliga Regular Season - 10 Arena: Heinz-von-Heiden-Arena, Hannover

  9. Dynamo Dresden vs SpVgg Greuther Fürth

    · Rudolf-Harbig-Stadion

    2. Bundesliga Regular Season - 11 Arena: Rudolf-Harbig-Stadion, Dresden

  10. 1. FC Kaiserslautern vs Dynamo Dresden

    · Fritz Walter Stadion

    2. Bundesliga Regular Season - 12 Arena: Fritz Walter Stadion, Kaiserslautern

  11. Dynamo Dresden vs FC St. Pauli

    · Rudolf-Harbig-Stadion

    2. Bundesliga Regular Season - 13 Arena: Rudolf-Harbig-Stadion, Dresden

  12. Arminia Bielefeld vs Dynamo Dresden

    2. Bundesliga Regular Season - 14 , Bielefeld

Automatisk klubbprofil Inte officiell klubbkanal

Den här profilsidan skapas automatiskt från matchdata och används för lagets kalender, feed och uppdateringar på Kalender.se. Så länge klubben inte har tagit över profilen är sidan informativ och inofficiell.

Dynamo Dresden ligger 11:e i 2. Bundesliga med 3 poäng. Nästa match är mot 1. FC Heidenheim lör 29 aug.. Hemmaarena är Rudolf-Harbig-Stadion.